Místní knihovna v Tučapech

Pondělí: 16:00 - 19:00 hodin

Čtvrtek : 16:00 - 19:00 hodin

O knihovně

"K dobré knize je třeba dobrých čtenářů."

Viktor Hugo

Knihovna Vám nabízí nejen rozmanité služby, ale také příjemné prostředí pro Váš volný čas:

• Navštivte akce, které pro Vás připravujeme.
  • Přijďte si jen tak posedět a odpočinout, nebo přemýšlet a tvořit.
  • Naplánujte si setkání s přáteli a známými.

Z našeho fondu si určitě vyberete. Najdete zde vše od časopisů, domácí i zahraniční beletrie přes dětskou literaturu, sci-fi a fantasy, hobby publikace, turistické průvodce až po slovníky a populárně naučnou a odbornou literaturu.

Samozřejmě se můžete připojit k Internetu.

S výběrem, obsluhou počítače i jakýmkoli jiným dotazem Vám rádi pomůžeme!

Z historie knihovny

• V letech před první světovou válkou byla v Tučapech putovní knihovnička s padesáti svazky.Během války nebyl o knihy zájem a lidé hledali zprávy o nových událostech v novinách.
  • Po válce byla každá obec dle zákona z roku 1919 povinna zřídit obecní knihovnu.V Tučapech se o zavedení knihovny přičinil správce školy František Darebník v roce 1926.Po jeho brzké smrti převzala vedení knihovny paní Koutná.
  • Z období 25 let až do roku 1955 nejsou o místní knihovně žádné záznamy.
  • V roce 1956 se vedení  ujal učitel Jaroslav Kaňovský. Celá knihovna byla nově upravena a uspořádána.Zabalené knížky byly označené a  roztříděné do tří knihovních skupin - knihy zábavné,knihy pro mládež a knihy naučné.Koncem roku 1956 bylo v knihovně 510 svazků.Během dalších let byla knihovna několikrát vyhodnocena jako jedna z nejlepších.
  • Od 1.dubna 1958 byla knihovna přestěhována do místnosti v nové budově MNV.Byla vybavena čtyřmu regály a jednou zasklenou skříní.V knihovně byly rozestavěny pro čtenáře 4 stoly.Byly uspořádány dvě výstavky knih a dvě Besedy pro mládež.
  • Od roku 1960 nese knihovna Jméno našeho rodáka "Místní lidová knihovna Bedřicha Beneše Buchlovana"
  • V roce 1962 byl zavedený nový způsob půjčování knih - pionýři nosili knihy do domů - hlavně starším lidem.Tímto způsobem bylo získáno několik nových čtenářů.Z Okresní knihovny byly posálány převážně knihy naučné.MNV poskytl na zakoupení nových knih částku 150 Kčs.
  •  Po zrušení místní Národní školy byly knížky ze žákovské knihovny převedeny do Místní lidové knihovny.Koncem roku bylo v evidenci knihovny 2649 svazků.
  • Koncem roku 1979 měla v evidenci 2650svazků.
  • Roku 1985 se dlouholetý knihovník a učitel Jaroslav Kaňovský vzdal činnosti knihovníka pro svůj vysoký věk.Správu knihovny převzala Věra Valentová.
  • V letech 1987 - 2013 knihovnu vedl Josef Sýkora.
  • Na přelomu roku 2013- 2014 prošla knihovna změnami.Byla přestěhována do nových prostor  nadstavby kulturního domu.Pro děti byl vytvořený koutek.Byly vyřazeny staré knihy.Obecní úřad získal dotaci na zakoupení výpujčního systému REKS.Knihovnicí se stala Zuzana Zapletalová.

Fotogalerie: O nás

<< 1 | 2